Jest mi ogromnie miło, że jakoś trafiłeś na Leona. Jestem studentką kognitywistyki, pasjonatką książek i cappuccino. Może masz ochotę pozwiedzać Leona? Śmiało! Zapraszam! Z racji tego, że lubię zwiedzać blogosferę, proszę Cię o zostawienie linku do Twego zakątka internetu, o ile takowy posiadasz, w komentarzu :)

20+ pomysłów na książkowe posty


Brak pomysłu? Matylda pomoże! 

Dziś post dość nietypowy, ale mam nadzieję, że pomoże niektórych znaleźć inspirację do stworzenia czegoś ciekawego w swoim zakątku blogosfery. Nie wiem, jak Wam, ale mi czasem brakuje pomysłów na posty, nie zdarza się to, co prawda dość często, ale nieraz mam zwyczajnie brak weny na stworzenie czegoś interesującego. Stworzyłam sobie ratunkową listę, którą teraz zamierzam się z Wami podzielić. Listę pomysłów na teksty, które często pojawiają się w blogosferze książkowej. Ale też takie, które rzadko można na niej spotkać, ale dają szeroką gamę możliwości ich wykorzystania. Tak naprawdę nie jest ich tylko 20., jednak niektóre są po prostu do pasowane do jednej kategorii postów :) Urodzinowy post chyba wiedzie prym w możliwościach stworzenia czegoś ciekawego. Ciekawi? Zapraszam!

Posty wielokrotnego użytku: 

1. Bookhaule/stosiki, to jednej z tych postów, którzy cieszy się jedną z największych popularności wśród blogerów książkowych. Lubimy oglądać piękne powieści ułożone w wieżowce. A bibliofile przecież stale powiększają swoje biblioteczki... 

2. Listy książek do przeczytania szczerze mówiąc, uwielbiam je. Zawsze motywują mnie do działania, wcześniej miałam do nich dość ambiwalentne podejście, ale gdy stworzyłam swoją pierwszą dziesiątkę powieści, które mam w planach, o wiele łatwiej było mi się do nich zebrać. 

3. Znienawidzone/ukochane lektury szkolne. Ten post rekomenduję umieścić na początku roku szkolnego. Nie musi tylko dotyczyć tego właśnie tematu. Przecież możesz napisać o tym, jakie Ty masz podejście do lektur, co o nich uważasz, powinny być w szkole, nie powinny, złe lektury są dobierane do wieku ucznia. Niech dyskusja się zawiąże! 

4. Urodzinowy post, tutaj wachlarz możliwości jest spory, mogą to być Twoje urodziny, Twojego bloga, a może ulubionego pisarza? 20 książkowych faktów o Tobie. Książki z Twojego roku urodzenia, takie które mają tyle samo lat, co Ty. Twoje książkowe nawyki. A może w tym samym dniu, co Ty urodził się znany pisarz? A może chcesz uczcić narodzenie ukochanego autora? Może na jego cześć stworzysz zbiór ciekawostek o jego życiu i twórczości? Och, urodziny to świetny materiał na napisanie czegoś wartego uwagi. 

5. Ulubione postacie literackie lub takie mniej lubiane, każdy z nas ma w swoim sercu kilku bohaterów, o których nie sposób zapomnieć. Napisz, jaka postać jest dla Ciebie istotna, co może zmieniła w Twoim życiu? Jakich bohaterów nie lubisz? Jacy są dla Ciebie irytujący? 

6. Podsumowania, cóż... podsumowywać można wszystko. Może weźmiesz udział w Bookhatonie? Napisz o swoich wrażeniach! Miesiąc się skończył? Jakie książki w nim przeczytałeś? A może wykonałeś jakiś challenge? Pochwal się wynikami! Rok się skończył? Najgorsze i najlepsze książki tego roku... 

7. Cytaty był taki czas, że zalały blogosferę i niemal na co drugim blogu, ktoś tworzył swój własny cykl z cytatami. Osobiście zawsze, co ciekawsze zapisuję sobie w kajeciku, ale jeszcze nie zdecydowałam się, by umieścić ich na blogu. Możesz pokusić się o stworzenie tematycznej listy cytatów, powiedźmy idzie wiosna, więc umieść w poście z cytatami, takie teksty, które wiosnę mogą reprezentować. Stwórz listę z cytatami miłosnymi na walentynki, albo takimi, które zmotywują do pracy. Cytaty to wiele możliwości i ciekawych pomysłów, a może spośród popularnych książek wybierzesz cytaty i ukryjesz skąd pochodzą? Stworzysz quiz cytatów.  

8. Blogosferowe/internetowe znaleziska każdy z nas buszuje po sieci i udaje mu się trafić na coś ciekawego. Może trafiłeś na jakieś interesujące książkowe tematy? A może któryś z postów książkowych blogerów Ci się spodobał? Podziel się tym z nami! 

9. Opowiedz nam, jakie kraje zwiedziłeś dzięki książkom, jakie zrobiły na Tobie największe wrażenie, jakie miejsce chciałbyś szczególnie odwiedzić. Co jest ciekawego w Środziemiu i dlaczego chciałbyś je odwiedzić. Co ma w sobie magicznego Narnia. Jak możemy zwiedzać Londyn, dzięki Harry'emu Pottterowi. Dlaczego chciałbyś uczyć się w Hogwarcie? Jakie miejsca najbardziej oblegają bohaterowie literaccy, których można spotkać w kawiarni, a którzy jak bohaterka Fangirl wolą przesiadywać w bibliotece? Miejsce i powieści dają szeroką gamę możliwości, wykorzystaj ją!

10. A może podpytasz się, co sądzą na dany temat blogerzy? Czemu by nie u nich zasięgnąć języka, którą bohaterką chciałyby być, jakich postaci nie lubią, co ich motywuję, jaki gatunek według nich najbardziej zasługuję na uwagę. A może wiązana transakcja? Polecisz danej osobie książkę, a ona w gościnnym poście u Ciebie ją zrecenzuje, co ty na to? 

Ilu ludzi, tyle opinii

Tematy wałkowane wielokrotnie, ale każdy z nas może inaczej zapatrywać się na dany temat, więc czemu miałbyś odpuścić sobie napisanie postu dotyczącego zagadnienia, które już było poruszane?  

11. Ekranizacje i co o nich uważasz, cóż... możesz zrobić porównanie książki do filmu, możesz napisać jakie sceny wycieli. Możesz napisać ogólnie o ekranizacjach. Możesz stworzyć tekst dotyczący różnych ekranizacji książek, przecież niektóre są ekranizowane wielokrotnie. Ekranizacje to temat rzeka! 

12. Ebooki kontra książki tradycyjne, kolejny niekończący się konflikt, a Ty po której stronie staniesz? Co Cię bardziej kręci? A może polecisz nam czytnik idealny do ebooków? Może gdzieś znalazłeś ciekawe promocje? A może czegoś ciekawego o elektronicznych wersjach książek dowiedziałeś? Może napisz o wyjątkowości tradycyjnych książek? Od koloru do wyboru tematów :) 

13. Recenzje książek profesjonalne czy nie co jakiś czas w blogosferze wybuchają jakieś konflikty, autor kontra bloger, bloger kontra autor, recenzje słabe, recenzje cudowne. A może napisz, co czyni recenzję wartą uwagi? Na co zwracasz uwagę, pisząc ją? Co sądzisz o blogosferze?  

14. Lepszy polski autor czy zagraniczny? Czytasz Polaków? Tylko ich? Poleć kilku ciekawych! Dlaczego literatura polska przez Polaków jest często olewana? Czemu jej nie doceniamy? 

15. Czy istnieją złe książki? A co czyni książkę dobrą/klasyczną? Dlaczego lubisz jedne książki, a innymi gardzisz? 

16. O okładkach, lubisz ładne okładki? To nimi się kierujesz przy zakupach? Jakie najbardziej Ci się podobają? Dlaczego właśnie one? A może w ogóle nie zwracasz na nie uwagi? 

17. Gatunki, który najlepszy na lato, który na zimę, a który według Ciebie najbardziej porusza serce. Gatunki to temat z wieloma możliwościami, możesz napisać o książkach, które polecasz, a które kwalifikują się pod romanse, a które pod fantastykę! Od wyboru do koloru! 

18. O czytaniu szybkim, wolnym, w autobusie, pociągu, samolocie... Napisz o swoich czytelniczych doświadczeniach, jak to wszystko się zaczęło. Co Cię ciągnie do czytania? Dlaczego właśnie ono? 

19. Nowości, starocie, zapowiedzi... Co lubisz czytać? Na co czekasz? Lepsze stare czy nowe? A może nie potrafisz odnaleźć się w gąszczu opinii? 

20. Łącz pasje! Cóż, zdaję sobie sprawę,że nie jest to punkt zbyt szczegółowy, ale dam Wam kilka wskazówek, czyli moich starych postów: Lekarstwo umysłu - książki, Stare wspomnienia a odległe w czasie, Życie książkoholika w piosenkach Disneya. Pasja do szukania informacji, pasja związana z moimi studiami, wreszcie moja miłość do bajek Disneya.  


Matylda radzi:

A co kiedy już lista nam się skończy? Stwórz swoją własną listę pomysłów i podziel się nią na blogu. Możesz również spojrzeć w kalendarz i sprawdzić, jakiego to ciekawe święto się zbliża, Walentynki tuż tuż? Post o miłości w literaturze! Boże Narodzenie? Twoje pomysły na prezent dla bibliofila! Nowy rok? Książki, które zamierzasz w nim przeczytać. 

Jest wiele możliwości, pewnie najłatwiej byłoby napisać recenzję książki, ale nie zawsze mamy czas, by przeczytać jakąś, a przecież nie chcemy, by nasz blog świecił pustkami. Pamiętaj jednak, że idea mojego postu, 20+ pomysłów na książkowe posty, nie jest kopiowanie od siebie nawzajem, zwyczajnie istnieją tematy, które są na tyle uniwersalne, że każdy może wymyślić coś ciekawego i innowacyjnego. 

Jeśli jakiś z pomysłów Was zainspirował, dajcie znać! Chętnie poczytam! :) 

Niech Book będzie z Wami, 
Matylda