Jest mi ogromnie miło, że jakoś trafiłeś na Leona. Jestem studentką kognitywistyki, pasjonatką książek i cappuccino. Może masz ochotę pozwiedzać Leona? Śmiało! Zapraszam! Z racji tego, że lubię zwiedzać blogosferę, proszę Cię o zostawienie linku do Twego zakątka internetu, o ile takowy posiadasz, w komentarzu :)

TED: 5 moich ulubionych wystąpień

Odkryłam TEDa na studiach i od tego momentu moje życie stało się pełniejsze. To taki... Youtube dla osób, które chcą poszerzyć swoje horyzonty myślowe - nie zrozumcie mnie źle, na youtube też można znaleźć wartościowe treści, ale trudno się do nich przebić, a na TEDzie, gdziekolwiek nie spojrzycie tam pojawiają się prezentacje, które mogą przed nami odkryć tajemnice świata. Tak jest z tymi pięcioma prezentacjami, nie martwcie się, każda z nich jest z polskimi napisami. 

Język pisany, charakterystyczny dla cywilizacji ludzkiej, nie pojawił się znikąd. Tysiące lat przez powstaniem w pełni wykształconego systemu pisma nasi przodkowie tworzyli znaki geometryczne na ścianach jaskiń, w których żyli. Paleoantropolog, badaczka sztuki naskalnej i starsza stypendystka TED Genevieve von Petzinger, bada i klasyfikuje te prastare znaki pozostawione w jaskiniach Europy. Odkryta przez nią jednolitość znaków sugeruje, że komunikacja graficzna i zdolność do zachowywania oraz przekazywania wiadomości poza jednym miejscem w czasie, może być znacznie starsza, niż myślimy.

Ile z tego, co sądzisz, że wiesz na temat mózgu, to mit? Podczas tej wieloprzystankowej podróży po obalonej nauce Ben Ambridge odwiedza 10 popularnych założeń psychologicznych, które okazały się mylne, oraz wyjawia kilka zaskakujących faktów o pracy naszego mózgu.

Ludzki mózg jest skomplikowany — jego objętość w stosunku do naszego ciała jest wręcz ogromna, potrzebuje wielkich nakładów energetycznych, ale dlaczego jest właśnie taki? Co pozwoliło nam osiągnąć inteligencję? Neuronaukowiec Suzana Herculano-Houzel zabawiła się w detektywa, spróbowała rozwikłać zagadkę naszego mózgu... 


Neil Harbisson urodził się z rzadką wadą: ślepotą barwną. Od pewnego czasu, elektryczne oko na jego głowie przetwarza kolory w dźwięki. W rezultacie zamiast widzieć gamę szarości słyszy symfonię kolorów. Co więcej, słyszy też obrazy i ludzkie twarze.


Szympans też człowiek. No, może nie do końca. Prawnik Steven Wise od 30 lat pracuje nad zmianą statusu prawnego tych zwierząt z „rzeczy” na „osoby”. Jak opisuje w swojej fascynującej prelekcji, przyznanie, że zwierzęta takie jak szympansy mają niezwykłe zdolności poznawcze oraz zmiana sposobu, w jakie je traktujemy, nie jest kwestią prawniczej semantyki, ale naszym moralnym obowiązkiem.

Źródło opisów i ilustracji: ted.com
Oglądacie TEDa? :) 
Dajcie znać w komentarzach!
Niech Book będzie z Wami, 
Matylda