Jest mi ogromnie miło, że jakoś trafiłeś na Leona. Jestem studentką kognitywistyki, pasjonatką książek i cappuccino. Może masz ochotę pozwiedzać Leona? Śmiało! Zapraszam! Z racji tego, że lubię zwiedzać blogosferę, proszę Cię o zostawienie linku do Twego zakątka internetu, o ile takowy posiadasz, w komentarzu :)

StereoLeo, czyli muzyka inspirowana literaturą - Orwell


Kiedy zaczynałam szukać utworów do StereoLeo, nie sądziłam, że to właśnie Rok 1984 Orwella będzie jedną z książek, po którą najczęściej sięgają muzycy. Lubię ten tytuł, jego realia i oko Wielkiego Brata. Jest to futurystyczna antyutopia, opublikowana w 1949 roku, w której społeczeństwo jest podzielone na tych lepszych i gorszych, wszyscy są jednak kontrolowani przez wszechpotężne władze państwa. Głównym bohaterem jest Wintson pracujący w Ministerstwie Prawdy, mieszkaniec Londynu. W pewnym momencie dostrzega szaleństwo, które rozgrywa się wokół niego i nie patrząc na konsekwencje, popełnia myślozbrodnie. Jeśli chodzi o piosenki, niestety nie w przypadku każdej udało mi się znaleźć choćby ciekawostkę, ale zachęcam do przesłuchania, bo są tego warte.


This city's made of diamonds
And tomorrow glass will grow
On the freedoms that divide us
They're coming after me
Flashback 1984
Now who's knock-knocking at your door?
A thought that starts a riot
They're coming after me now
 
The Offspring to amerykańska formacja grająca punk rocka, "Days go by"  to ich dziewiąty album studyjny i pochodzi z roku 2012, mieszczą się w nim utwory, które miały ukazywać niebezpieczeństwa wiążące się z technologią.  They're coming after me nowtłumaczenie
Someday they won’t let you, so now you must agree
The times they are a-telling, and the changing isn’t free
You’ve read it in the tea leaves, and the tracks are on TV
Beware the savage jaw of 1984
tłumaczenie

Całe Diamond Dogs miało bazować na powieści Orwella, jednak Bowie nie uzyskał pozwolenia od jego spadkobierców. Kształt albumu różni się więc od pierwszych zamysłów, jednak Orwellowski klimat jest wyczuwalny między innymi w „Big Brother”,  "We are the dead" (słowa wypowiedziane przez Winstona) oraz "Rebel Rebel", który to jest jednym z najpopularniejszych utworów Bowiego z tego albumu.

Come one, come all
Into 1984
Yeah, three, two, one
Lights, camera, transaction"Talk Shows on Mute" jest piosenką stworzoną przez amerykański zespół grający alternatywnego rocka - Incubus, pochodzi z albumu wydanego w 2004 roku, udało jej się uzyskać trzecie miejsce na liście Billboard Modern Rock Tracks. Piosenka zawierała odniesienia do 1984 roku oraz do tekstu "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?" Philipa K. Dicka.


 Are you such a dreamer
To put the world to rights?
I'll stay home forever
Where two and two always makes a five

2 + 2 = 5 (alternatywny tytuł: The Lukewarm.) pochodzi z szóstego albumu Radiohead, wydanego dziewiątego czerwca 2003 roku, utwór w momencie swojej największej popularności uplasował się na pietnastym miejscu brytyjskiej listy sprzedaży. Tytuł nawiązuje do nierealnej rzeczywistości z "Roku 1984" Orwella, która to między innymi sprowadza się do tego, że obywatele zobligowani są do dwójmyślenia - zastępowania własnych przekonań, tymi które preferują władze.
Who controls the past now controls the future
Who controls the present now controls the past
Who controls the past now controls the future
Who controls the present now
"Testify" jest utworem, który w moim mniemaniu najbardziej nawiązuje do Roku 1984, dlaczego? Bo zawarty jest w nim slogan Oceanii (jednego z trzeci mocarstw w świecie Orwella) "Kto kon­tro­luje przeszłość, ten ma władzę nad przyszłością.". Piosenka powstała w roku 2000, pojawiła się na albumie "The Battle of Los Angeles", w teledysku do niej zostały wykorzystane wizerunki takich postaci jak Richard Nixon, Jan  Paweł II, Ronald Regan czy rządzący wówczas prezydent Goerge H.W.  Bush.
You won't read it in the papers
In this time, keep your hands clean, just read my mind
We're trapped between the nightmares
And I fear the future's here
It's 1985 (and it feels like, feels like survival)
It's 1985 (and it feels like, feels like survival)
Can you read my mind?
Can you read my mind?
 

Utwór, który może nie bezpośrednio nawiązuje do książki Orwella, ale jeśli wsłuchamy się w słowa pochodzące z 2013 roku, ujrzymy obraz świata przypominający ten z roku 1984 - pełen zastraszenia, propagandy i tyrańskich rządów.  

They think all of us are blind,
Any battlefield they'll find
Of the earth or on the ground or in the sea or in your mind
and as your good friend Orwell said
"don't let yourself their lies be fed," be well versed
and be well learned and you will never be mislead


Niestety o tym utworze i zespole niewiele mogę napisać, nawet wspaniałomyślny wujaszek Google milczał na ich temat. Zapraszam na stronę kapeli.


Słuchaliście wcześniej, którego z tych utworów? Zdawaliście sobie sprawę z nawiązań? A może znacie jakąś piosenkę inspirowaną literaturą? Podzielcie się nią i dajcie znać, czy StereoLeo przypadło Wam do gustu.

W przyszłym tygodniu zapraszam do Literfilmówki, czyli cyklu, w którym będziemy poznawać filmy z autorami w rolach głównych! StereoLeo powraca 2 sierpnia. 

Niech Book będzie z  Wami,
Matylda
źródła: tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu