Jest mi ogromnie miło, że jakoś trafiłeś na Leona. Jestem studentką kognitywistyki, pasjonatką książek i cappuccino. Może masz ochotę pozwiedzać Leona? Śmiało! Zapraszam! Z racji tego, że lubię zwiedzać blogosferę, proszę Cię o zostawienie linku do Twego zakątka internetu, o ile takowy posiadasz, w komentarzu :)

10 książek, które chcę przeczytać jesienią

Rany, to już jesień? Jak ten czas szybko leci! A dopiero wygrzewałam się w letnim słońcu, szkoda, że lato i wakacje dobiegły końca, nie wiem, jak Wy ale ja lubię jesienne wieczory, kiedy za oknem pada deszcz. Wówczas jest najlepsza pora na czytanie książek! Mam nadzieję, że uda mi się spełnić postawione przed sobą wymagania, latem całkiem wporządku mi poszło, więc czemu teraz miałoby być inaczej? 


1. Kroniki Amberu. Tom 1 Roger Zelazny

Istnieją dwa światy – Amber i Dworce Chaosu. Pomiędzy nimi istnieje nieskończona liczba cieni – rzeczywistości równoległych, które są tylko bladym odbiciem prawdziwych światów.

Corwin jest księciem i prawowitym następcą tronu Amberu. W wyniku wypadku stracił pamięć i nieświadom tego, kim jest, spędził na Ziemi wiele stuleci. Jednak gdy ktoś z jego krewniaków chce go zabić, Corwin musi sobie przypomnieć swoją przeszłość. Dowiaduje się, że jego rodzina posiada niezwykłe zdolności, pozwalające na kontrolowanie rzeczywistości i podróżowanie pomiędzy wymiarami. Corwin postanawia wyjaśnić tajemnicę zniknięcia swego ojca, króla Oberona i staje do brutalnej walki o należny mu tron.

„Zelazny to niezrównany gawędziarz. Stworzył światy tak kolorowe, egzotyczne i niezapomniane, jakich nikt w naszym gatunku literackim jeszcze nie widział”.
George R.R. Martin

Kroniki zawierają kolejno: "Dziewięciu książąt Amberu"; "Karabiny Avalonu"; "Znak jednorożca"; "Ręka Oberona" i "Dworce chaosu"

Dlaczego chcę przeczytać tę powieść? 
Cóż... Bo to klasyka, której jeszcze nie poznałam, tak jakbym chciała. Coś tam Żelaznego czytałam, ale niewiele. Mam za sobą jedynie Dziewięciu książąt Amberu, więc troszkę śmiech na sali. Wstyd, Matyldo! Wstyd! 

2.  Dym i lustra. Opowiadania i złudzenia Neil Gaiman
Zebrane w tej książce historie pochodzą z niezliczonych krain Po drugiej stronie lustra. Są wytworem bujnej wyobraźni Neila Gaimana - jednego z największych współczesnych mistrzów literatury fantastycznej. Opowiada o wydarzeniach zabawnych, wzruszających, budzących grozę lub po prostu cudownych. Łączy je nie tylko osoba autora, ale przede wszystkim niezwykła sugestywność i oryginalność kreowanych wizji.

Dlaczego chcę przeczytać tę powieść? 
Zwyczajnie: Lubię Gaimana, a tego zbioru jeszcze nie czytałam, a jestem go bardzo ciekawa, a ta okładka robi wrażenie... 
3.  Królowie przeklęci. Tom 1 Maurice Druon
W pierwszym tomie nowego – trzyczęściowego – wydania cyklu „Królowie przeklęci” znajdziesz powieści „Król z żelaza”, „Zamordowana królowa” i „Trucizna królewska”.

To pierwotna gra o tron.

„W Królach przeklętych jest wszystko. Królowie z żelaza, zamordowane królowe, bitwy i zdrady, kłamstwa i żądze, oszustwo, rodowe rywalizacje, klątwa templariuszy, podmieniane niemowlęta, wilczyce, grzech i miecze, wielka dynastia skazana na upadek… A to wszystko (no, prawie wszystko) zaczerpnięte żywcem z kart historii. I wierzcie mi: rody Starków i Lannisterów nie mogą się nawet równać z Kapetyngami i Plantagenetami.

Bez względu na to, czy jesteś historycznym geekiem, czy miłośnikiem fantastyki, od książek Druona nie będziesz się mógł oderwać. 

Dlaczego chcę przeczytać tę powieść? 
Wiele dobrego przeczytałam o tej powieści, czasy, w której się toczy, temat, jaki podejmuje, dosłownie wszystko mnie fascynuje. Nadszedł czas, by się z nią zmierzyć. 

4.  Urodzeni, by przegrać Iga Wiśniewska
Mieli się już nigdy nie spotkać. Los jednak chciał inaczej...

Diana – ukrywa tajemnicę, która nie pozwala jej żyć normalnie. Pięć lat temu przez jej nieuwagę wydarzyła się tragedia. Odtrącona przez rodziców wyjechała na studia do innego miasta, nie potrafi jednak zapomnieć o przeszłości. Kiedyś najbardziej pragnęła przebaczenia. Teraz nie pragnie już niczego.

Karol – z wyglądu niegrzeczny chłopiec, wychowany „na złej ulicy”, student ekonomii i bokser. Kiedyś, w innym życiu, Diana i Karol spotykali się. Nie traktowali tego poważnie, ale to, co ich rozdzieliło, było śmiertelnie poważne. Pięć lat później wpadają na siebie na studenckiej imprezie. Przypadek? Żadne z nich nie wierzy w przypadki. Szybko okazuje się, że stają się dla siebie bardzo ważni. Czy razem uda im się zbudować wspólną przyszłość? Bez względu na wszystko…

Niezwykła opowieść o młodych ludziach, którzy zdążyli już poznań gorzki i słodki smak życia oraz o ich walce o szczęście.
Dlaczego chcę przeczytać tę powieść? 
Wszyscy polecali mi tę książke, a ja wreszcie stwierdziłam, że czemu nie dać szansy polskiej autorce? I romansowi? Zobaczymy, co z tej przygody wyjdzie!

5.  Droga królów Brandon Sanderson
Chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie od niepamiętnych czasów. Skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Oszust, młoda kobieta, skrywająca za płaszczem z kłamstw swoją prawdziwą naturę. Arcyksiążę, wojownik, owładnięty żądzą krwi. Świat może się zmienić. Ta czwórka jest kluczem do przyszłości. Jeden z nich może przynieść zbawienie. Drugi doprowadzi do zagłady.
Dlaczego chcę przeczytać tę powieść? 
Znacie moje zamiłowanie do Sandersona, więc muszę nadrobić tę historię, bo jest podobno najlepszą jaką stworzył...6.  Dożywocie Marta Kisiel 
Wyczekiwane wznowienie bestsellerowej powieści!

Początkujący pisarz dziedziczy dom razem z zamieszkującymi go dożywotnikami. Wszystko mogłoby być pięknie, gdyby nie fakt, że w gotyckiej willi znajduje: naiwnego anioła, rozmiłowanego w gotowaniu morskiego potwora, widmo romantycznego poety, cztery utopce, kotkę o bardzo ostrych pazurach oraz dziwnego królika! Jeden człowiek nie podoła tej ferajnie – szaleństwo czai się za progiem!

Pełna humoru opowieść o mocno nietypowej grupie bohaterów. Przekonajcie się, czy warto było odziedziczyć Lichotkę!

Marta Kisiel została nominowana do Literackiej Nagrody Fandomu Polskiego im. A. Zajdla za powieść Nomen Omen.

Dlaczego chcę przeczytać tę powieść? 
Poleciła mi tę książkę znajoma i kilku z Was, więc mam nadzieję, że i mi ona skradnie serc! Nie mogę się doczekać, by poznać bliżej tę historię! 

7.  Anatomia kłamstwa Philip Houston, Don Tennant, Susan Carnicero, Michael Floyd
Kłamstwo można wykryć. Zawsze. Nie wierzysz? Wyobraź sobie, jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś zawsze ze stuprocentową pewnością mógł stwierdzić, że właśnie ktoś Cię okłamuje. Nieważne czy to Twój potencjalny pracownik, dziecko wracające ze szkoły, ubezpieczyciel proponujący niezawodną polisę, czy sprzedawca w sklepie - zdolność do wykrycia kłamstwa przydaje się zawsze i wszędzie.

Dlaczego chcę przeczytać tę powieść? 
Bo przedmowę do niej napisał profesor Zbigniew Nęcka... I ma ciekawy temat. Ale ta przedmowa... <3 

8.  Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu Anna Lange
Clovis LaFay ma kłopoty rodzinne. Nieżyjący już ojciec miał reputację czarnego maga, znacznie starszy przyrodni brat jest wrogo nastawiony, a dzieci tego ostatniego… No cóż, na pewne zaburzenia nie ma jeszcze nazw – jest rok 1873 – co nie znaczy, że nie istnieją te zjawiska.

John Dobson, dawny przyjaciel Clovisa i nadinspektor świeżo utworzonej jednostki wydziału detektywistycznego londyńskiej policji metropolitalnej również ma liczne problemy. Z pieniędzmi nie jest najlepiej, z prowincji przyjechała młodsza siostra, podwładni krzywo patrzą na zwierzchnictwo młodego eksporucznika artylerii, a najgorsze, że w Londynie drastycznie brakuje egzorcystów!

Alicja Dobson waha się: zamążpójście czy pielęgniarstwo? Sęk w tym, że konkurenci się nie tłoczą, a zajęcia z magii leczenia na kursie pielęgniarskim okazały się nie całkiem tym, na co miała nadzieję. Clovis LaFay chętnie służy pomocą w tym drugim problemie, a kto wie, może i w pierwszym? Chociaż czegoś się jakby boi…

Dlaczego chcę przeczytać tę powieść? 
Okładkę do tej powieści stworzył Dominik Broniek! Fabuła wydaje się całkiem ciekawa, więc... nic tylko czytać? 

9.  Kruchy dom duszy Jürgen Thorwald
Kruchy dom duszy to książka przedstawiająca powstanie i rozwój chirurgii mózgu. Trzeba było prawdziwej rewolucji, zarówno technologicznej, jak i w sposobie myślenia samych lekarzy, aby neurochirurgia mogła stać się pełnoprawną gałęzią medycyny.

W oparciu o dziesiątki eksperymentów na zwierzętach, a także na nieuleczalnie chorych pacjentach współtwórcy tej rewolucji przecierali nie zbadane dotąd szlaki, ryzykując przeprowadzenie operacji, na jakie wcześniej nikt się nie odważył. Thorwald wyjątkowo barwnie opisuje postaci Victora Horsleya, Harveya Cushingsa i Wildera Penfielda – byli to prawdziwi pionierzy neurochirurgii, niepospolici lekarze, którzy osiągnęli sukces, ale nieobce im też były porażki, nie mówiąc o zwykłych obawach czy niepewności.

Dzieło Thorwalda to nie tylko dzieje chirurgii mózgu, które czyta się niemal jak powieść kryminalną, to przede wszystkim historia walki człowieka o poznanie samego siebie.
Dlaczego chcę przeczytać tę powieść? 
Panie, tu o mózgach będzie! 

10.  Pół króla Joe Abercrombie
Książę Yarvi poprzysiągł zemstę zabójcom ojca. Chce odzyskać Czarny Tron. Najpierw jednak jako sprzedany w niewolę galernik musi stawić czoło okrucieństwu i srogiemu morzu. I to mając tylko jedną sprawną rękę.

W oczach świata jest słaby. Nie utrzyma tarczy ani nie chwyci za topór, dlatego musi z umysłu uczynić zabójczą broń.

W osobliwej kompanii wyrzutków znajduje wsparcie, na jakie nie mógłby liczyć wśród szlachetnie urodzonych.

Yarvi ma u boku lojalnych przyjaciół, lecz zawiła ścieżka, którą kroczy, może się zakończyć tym, czym się rozpoczęła – niespodziewanym zwrotem, zasadzką i śmiercią króla.

Dlaczego chcę przeczytać tę powieść? 
Nie wiem czy jestem targetem tej powieści, ale... Może spodoba mi się ta powieść? Sama nie wiem, ale jak to mówią, kto czyta nie błądzi. 

A Wy macie jakieś jesienne plany? Pochwalcie się!


Z dziesięciu książek, które miałam przeczytać podczas wakacji, przeczytałam siedem, więc to całkiem w porządku wynik, zważywszy na to, że Krew i stal porzuciłam w trakcie, gdyż zupełnie nie przypadła mi do gustu. 

Małe wyjaśnienia: Jestem bardzo mało aktywna tutaj i na Waszych blogach, cóż, 1 października wyjeżdżam do akademickiego miasta, trochę czasu chcę jeszcze spędzić z rodziną i przygotowuję na Leona masę postów, by przypadkiem nie zniknąć jak w tamtym roku... Jest ich już 30, więc z całą pewnością troszkę ze mną jeszcze będziecie musieli wytrzymać! :) 


Niech Book będzie z Wami, 
Matylda