Jest mi ogromnie miło, że jakoś trafiłeś na Leona. Jestem studentką kognitywistyki, pasjonatką książek i cappuccino. Może masz ochotę pozwiedzać Leona? Śmiało! Zapraszam! Z racji tego, że lubię zwiedzać blogosferę, proszę Cię o zostawienie linku do Twego zakątka internetu, o ile takowy posiadasz, w komentarzu :)

Rzecz gustu: Bookart (Drugie życie książek)

Kiedy pierwszy raz trafiłam na stronę poświęconą bookartowi, wręcz oniemiałam z zachwytu, znalazłam kawałek internetu, który niewątpliwie mnie urzekł. Bookart jest intrygującym zagadnieniem, niektórzy artyści wykorzystują książki jako podstawy swoich prac, inni wycinają z nich środek i tworząc w wyciętym wnętrzu małe arcydzieła, są też tacy, którzy wykorzystują kilka książek, by potem składać z nich obrazy, a jeszcze inni z powieści czynią rzeźby. Większość bookartowych prac jest trójwymiarowa, z książek wyrastają drzewa, wyjeżdżają pociągi lub ukryte są jaskinie… Oto kilka przykładów tej niezwykłej dziedziny sztuki, która niewyobrażalnie mnie urzekła, ciekawe czy i Wam się spodoba!

(Jeśli wejdziecie w grafiki, zdecydowanie lepiej widać umieszczone na nich elementy)Panikanova urodziła się w St. Petersburgu w 1975 roku, jest rosyjską surealistką, obecnie tworzy i żyje we Włoszech. Za płótna służą jej stare francuskie i włoskie książki, które wynajduje na pchlich targach. Inspirujące dla artystki są bazgroły poprzednich właścicieli, zabrudzenia, rozdarcia... przyznaje, że jeśli końcowy efekt jej się nie zadowala lub coś pójdzie nie po jej myśli, po prostu wyrywa kartkę i tworzy od nowa.
Strona poświęcona autorce. 
Urodził się w 1974 roku w Naperville, działa na terenie Nowego Yorku, jest znany ze swoich drobiazgowych i innowacyjnych rzeźb w książkach. Jego prace można było podziwiać na całym świecie, na wystawach międzynarodowych, na wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach w galeriach, muzeach czy centrach sztuki. Jego prace zostały wyróżnione przez The Los Angeles Times (USA), The Guardian (Wielka Brytania), The Telegraph (Wielka Brytania), Chicago Tribune (USA), The Age (Australia), ARTnews, Modern Painters, Wired, The Village Voice, Harper’s, Esquire, and National Public Radio… 

„Zaczynam z istniejącą książką. Pieczętując jej krańce, tworzę zamknięte naczynie pełne nieodkrytego potencjału. Przecinam powierzchnię książki i wyizolowuję przód. Pracuję nożami, pęsetami i narzędziami chirurgicznymi. By rzeźbię po jednej stronie, eksponując każdą warstwę, przycinając idee i obrazy które mnie interesują. Nic w środku książki nie jest przesuwane, ani dodawane, tylko usuwane. Obrazy i idee odkrywają alternatywne historie i wspomnienia. Moja praca jest współpracą istniejącego materiału i jego wcześniejszych twórców, a ukończone fragmenty ujawniają związki wewnętrznych elementów książek w miejscach, w których były dokładnie od początku ich pierwotnego konceptu”.
Strona poświęcona autorowi. 
Nowojorski artysta studiował matematykę i filozofię na Uniwersytecie w Wisconsin, jednak rzeźbiarz szybko odkrył, że nie do tego został powołany...  
Strona poświęcona autorowi. Pierwsza praca Su
Urodziła się w roku 1975 w angielskim Sheffield, pracuje i żyje w stolicy Wielkiej Brytanii. Skończyła Royal College of Art w Londynie na kierunku Tekstylia oraz przez trzy lata studiowała na Bradford College of Art and Design na kierunku Bradford College of Art & Design. Blackwell to artystka pracująca głównie z papierem, swoje rzeźby wystawiała na całym świecie. Jej pierwszą pracą był „The Quiet American” — wycięła ćmy za pomocą noża introligatorskiego. Praca zainspirowana została chińską legendą o dwóch kochankach, których powstające z popiołów dusze przeistoczą się w dwie ćmy. Zaczęła pracować z papierem w 2003 roku ze względu na jego połączenie z duchowymi rytuałami, które spotkała w Azji Południowo-Wschodniej. Jak sama mówi wpłynęłi na nią Ann Hamilton, Annette Messenger, Joseph Cornell oraz Jonathan Callan.
Strona poświęcona autorce. 


Rzeźbić w książkach rozpoczęła w 2011 roku. Zawsze kochała książki, aż w końcu, jak sama mówi, znalazła inną drogę, by je ożywiać. Zawsze zwracała uwagę na ilustracje w powieściach, ale wraz z rosnącą ich ilością na półkach, coraz trudniej było jej się dostawać do tych najpiękniejszych, chciała je widzieć nonstop, nie pozostało jej nic innego tylko znalezienie sposobu, by to zrobić. Ze scyzorykiem, pęsetą i nożem rozpoczęła pracę nad pierwszą książkową rzeźbą — pochodzącymi z 1930 roku baśniami Hansa Christiana Andersena. Rzeźbi w starodrukach, w nowościach, mocno zniszczonych powieściach, czasopismach, w klasyce… 

Strona poświęcona autorce. 

Rzeźbiarz żyje i pracuje w Montrealu w Kanadzie. Jest artystą multidiscyplinarny, pracował jako reżyser, scenarzysta, kompozytor, piosenkarz, rzeźbiarz i pisarz. Jego rzeźby w książkach zazwyczaj przypominają krajobrazy i znane miejsca, nad jedną rzeźbą Laramee pracuje od trzech dni do trzech miesięcy. Jego prace były prezentowane w USA, Belgii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Japonii i Ameryce Łacińskiej. 
Strona poświęcona autorowi. 


Słowa, strony, akapity nie mają najmniejszego sensu dla tego niemieckiego artysty, on wykorzystuje obrazy z wiktoriańskich książek, wycina je i starannie je łączy, by stworzyć rzeźbę 3D, tworzy coś na kształt wikroriańskich teatrów papierowych, które w owym czasie cieszyły się ogromną popularnością. Książki po obróbce nie mogą zostać ponownie otwarte, są uszczelniane, oko cieszy jedynie ich wnętrze. Alexander Korzer-Robinson działa w Bristolu, urodził się jednak w Lipsku w Niemczech.  

Strona
 poświęcona autorowi. 
Opisy autorów albo zostały zaczerpnięte z ich stron, albo z poniższych źródeł, albo z tego i z tego ;) 

Źródła: 
http://www.kellycampbellberry.com/
http://jruck.us/post/41051019722/brian-dettmer-book-autopsies
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2131800/Alexander-Korzer-Robinson-based-Bristol-takes-old-books-make-3D-works-art.html


Co myślicie o bookarcie? Podoba Wam się, czy raczej nie? :) Dajcie znać! 
Niech Book będzie z Wami, 
Matylda